سرعت شاتر در دوربین مداربسته

سرعت شاتر یکی از ویژگی های مهم در دوربین های مداربسته است .در عکاسی سرعت شاتر به منعنی مدت زمانی است که سنسور نور در برابر نور قرار میگیرد.

شاتر Shutter چیست؟

در دوربین های قبلی تصاویر روی یک صفحه ثبت میشد . به میزانی که نور بیشتر به این صفحه برخورد میکرد کیفیت عکس قابل تغییر بود . به این معنی که پس از فشردن دکمه اگر مدت زمان طولانی نور به این فیلم میرسید عکس خیلی روشنتر و یا اگر این سرعت کمتر از حد نرمال میبود تصویر تاریک تری ایجاد میشد. به مدت زمان باز بودن شاتر شاتر تایم گفته میشود.

سرعت شاتر را چطور نشان میدهند؟

سرعت شاتر معمولا کمتر از یک ثانیه است و زمان لازم برای ایجاد یک تصویر را در دورین ها نشان می دهد .  هر چقدر نوری که در محیط وجود دارد زیاد تر باشد سرعت شاتر هم بیشتر خواهد شد. هر چقدر میزان شدت نور در یک محیط بیشتر شود سرعت شاتر هم بیشتر خواهد شد .

آیا دوربین مداربسته هم شاتر دارد؟

در دوربین های مداربسته شاتر فیزیکی وجود ندارد اما برای تشکیل تصویر روی سنسور تصویر سرعت شاتر نیاز است . تصاویری که از دوربین مداربسته بدست میآید فریم های به یکسره است که در تایم یک ثانیه ارسال میگردد. هرچه زمان شاتر کم تر باشد تایم ساخت تصویر در سنسور کاهش می یابد .

سرعت شاتر دوربین مداربسته به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

سرعت شاتر دوربین های مداربسته به دو نکته مهم زیر بستگی دارد:

میزان حساسیت سنسور یا چیپ تصویر به نور:

هر چه سنسور تشکیل دهنده تصویر بیشتر باشد زمان تشکیل تصویر کم تر خواهد بود.

نور محیط هرچه بیشتر باشد چیپ تصویر زمان کم تری رابرای تشکیل تصویر نیاز دارد.

سرعت شاتر در دوربین مداربسته چه زمانی اهمیت می یابد؟

سرعت شاتر زمانی اهمیت دارد که بخواهیم سوزه ای متحرک را در تصویر داشته باشیم . فرض کنیم زمان شاتر 6 ثانیه ای داشته باشیم درزمان اول که یک شی متحرک را در عکس در حال مشاهده هستیم  اگر جسم متحرک دیگری در زمان 5 وارد تصویر شود آن را تار خواهیم داشت.

از این قابلیت در نرم افزار پلاک خوان و نیز نرم افزار اتوماسیون پارکینگ بسیار استفاده میگردد.

میزان سرعت شاتر در دوربین هایی که در بزرگراه ها و خیابان ها برای کنترل تردد و سرعت ماشین ها مورد استفاده قرار می گیرند بسیار اهمیت پیدا می کند اما در صورتی که قصد دارید تا نصب دوربین مدار بسته خود را در محیط های معمولی انجام دهید، معمولا مشکل زیادی با سرعت شاتر نخواهید داشت.

کیان اکبرپور
کیان اکبرپور هستم معتقدم همیشه با کمی فکر کردن راه کار های مناسبی را میتوان خلق کرد عاشق کار گروهی هستم.

دیدگاه ها بسته شده است