مدیریت در پارکینگ

مقدمه

کنترل و مدیریت پارکینگ یک ابزار مهم در مدیریت شهرهای کنونی است.مدیریت صحیح و استفاده از حداکثر فضا و بالابردن بهره وری و بهره برداری پارکینگ میتواند بر کارایی ترافیک و کیفیت زندگی شهری تاثیر گذار باشد چرا که تصمیمات نادرست و مدیریتهای غیر استاندارد علاوه بر تاثیر منفی و نا مطلوب بر سیستم ترافیک شهری باعث صدمه مستقیم بر محیط زیست، افزایش هزینه ها در ساخت و ساز و نهایتا زیانهای اقتصادی خواهد شد.

با توجه به گذشت زمان و سرعت پیشرفت در ضمینه تولید روز افزون خودرو و خدمات به آنها پارکینگ جزئی از خدمات به خودروها و وسایل نقلیه میباشد از این رو سیاستگذاران بخشهای حمل و نقل اخیرا به پارکینگ توجه بیشتری داشته اند و از آن بعنوان یک مکانیزم بلقوه برای رفع مشکلات ترافیک شهری نام میبرند.

استفاده از حداکثر بهره برداری از فضای یک پارکینگ ، بالا بردن ضریب امنیت و کمک به تصمیم گیری یک مدیریت پارکینگ بصورت مستقیم کمک به این نوع سیاستگذاری بوده و میتوان از آن بعنوان اصلی ترین مشکل یک مدیر پارکینگ و یک پارکبان دانست.

سیستم دستی (سیستم قبضی) در پارکینگ چیست؟

در این روش مدیریت پارکینگ دسته قبضهایی 50-100 یا به تعداد دلخواه صادر میگردد که روی هر دسته قبض اطلاعاتی شامل : نوع خودرو ، پلاک خودرو ، تاریخ و ساعت ورود ، تاریخ و ساعت خروج و بعضا رنگ یا سایر مشخصات ظاهری درج میگردد. این قبضها شامل 2 قسمت میباشد یکی قبض اصلی که در دست راننده است و یکی ته قبض که دست پارکبان میباشد.

اطلاعاتی که در قبضهای اصلی و ته قبضها نوشته میشوند یکی هستند چرا که در صورت تغییر اطلاعات یا صدور قبضهای جعلی پارکبان باید بتواند این اطلاعات را در داشته باشد و آنرا چک کند، اما واقعا سوال اینجاست که با توجه به حجم ورود و خروج پارکینگها چه کسی میتواند ته قبضها را چک کند؟؟؟

در حالت تئوری شاید بتوان حرفهایی برای گفتن داشت اما در عمل کنترل واقعی یک پارکینگ بدون استفاده از نرم افزار پارکینگ صفر است. در گفتگوهایی که با مدیران پارکینگها داشتیم همه شان به این موضوع اعتراف میکنند که ما حتی وقت برای نوشتن ساعت خروج خودروها هم نداریم چه برسد به اینکه ته قبضها را چک کنیم! پس چه توقعی خواهیم داشت که آن پارکینگ بتواند امنیت حداقلی بدون استفاده از یک نرم افزار پارکینگ داشته باشد.

2 دیدگاه ها

  1. حسین گفت:

    با تشکر از مطلب خوبتون

  2. سایبان گفت:

    ممنون برای مطلب